Prof. dr hab. Mirosław Kozłowski

ECHA WIECZNOŚCI - TEIZM NAUKOWY

THE ECHOES OF CREATION - SCIENTIFIC THEISM

Czas i nieskończoność
Kup książkę

Czas i nieskończoność

Wprowadzenie

Część moich kolegów fizyków uważa, że ludzie dzielą się na dwie grupy: Oni i reszta. Oni rozumieją się bez słów. Podchodzą do tablicy i piszą na niej wzory- koledzy (wspóbracia?) potakują lub mają wątpliwości. Język, którego używają, (najczęściej angielski) nie ma nic wspólnego (oprócz wymowy) z językiem Anglików. Piękne (Beatiful) i powabne (Charm) kwarki, nie są piękne, ani tym bardziej powabne. Gluony to nie tubki z klejem. Inflacja nie oznacza krachu na rynku finansowym.

Ta separacja od reszty społeczeństwa drogo nas kosztowała. Wybudowaliśmy w Genewie Monstrum - LHC („Lucifer High Community”). I co i NIC. Żadnych „oszałamiających” odkryć. Powiem Ci na ucho, Czytelniku: zupa jądrowa przy wyższej temperaturze gotuje się nadal tak samo. Tak jak na kuchence gazowej, gdy przekręcimy manetkę gazu na większy płomień – za 100 mld CHF.

Tak się dzieje, ponieważ niektórzy fizycy (większość z nas?) zapomniała, że Arystoteles napisał dwie księgi: Fizykę i Metafizykę. Oddzielona od metafizyki fizyka staje się rzemiosłem.

Jestem zawodowym fizykiem. Pracowałem w kilku ośrodkach badawczych w Szwajcarii, Francji, Szwecji,Włoszech i Rosji. W CERN – pracowałem „z zewnątrz” przy projektowaniu jednego z detektorów dla eksperymentu ALICE. Jestem również zawodowym nauczycielem akademickim - kształciłem m.in. nauczycieli fizyki i matematyki w Nauczycielskim Kolegium Fizyki na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

„Czas i nieskończoność” napisałem dla tych wszystkich, którzy chcą brać udział w badaniu rzeczywistości - nawet biernie - czemu nie? Myśl moją kieruję przede wszystkim ku moim studentom, którzy co roku (przez bez mała 50 lat) przypominali mi, że największym szczęściem towarzyszącym wszelkim badaniom jest dzielenie się ich rezultatami.

Dies Irae (Koniec świata)

Jan Kasprowicz - Hymny - Dies Irae[1]

Trąba dziwny dźwięk rozsieje,
ogień skrzepnie, blask ściemnieje,
w proch powrócą światów dzieje.
Z drzew wieczności spadną liście

na Sędziego straszne przyjście,
by świadectwo dać Psalmiście…
A ty, psalmisto Pański, nastrój harfę swoją
już na ostatni ton!
Grzech krwią czarną duszę plami…

Bez obrońcy staniem sami —
któż zlituje się nad nami?
Kyrie elejson!…
O Boże! Ty bądź naszą łaską i obroną!
Kyrie elejson!

1 - koniec świata

Dlaczego napisałem tę książkę?

Zawsze zwracam się w stronę Tajemnicy jaką jest nasza ludzka rzeczywistość. Dlaczego istnieje Byt? Po raz pierwszy na horyzoncie wiedzy pojawia się odpowiedź. Nie można pozostać obojętnym wobec tego nowego rodzaju światła ani odrzucać możliwości, jakie stwarza ono dla naszego myślenia: mamy oto teraz, nie dowód-Bóg nie mieści się w porządku tego co można wykazać - lecz naukowe uzasadnienie dla koncepcji proponowanych przez religię I właśnie teraz kiedy stajemy w obliczu tego świata nieznanego i otwierającego się, może wreszcie rozpocznie się dialog miedzy Bogiem a nauką.

Jean Guitton, Dieu et la science, Editions Raymond, 1991

Przyznam się, że źle czuję się w towarzystwie ludzi niewierzących w Boga - ateistów. Chciałbym im pomóc, ale nie wiem jak. Wiem, że popełniają straszliwy błąd, który zaciąży na całym ich życiu. Odrzucając Boga skazują się na wygnanie ze Wszechświata. Za życia trwają na jego obrzeżu. Czerpią z niego wszystko czym dysponują, Do czasu... Wspierają ich w tym prorocy zła, Richard Dawkins, Daniel Dennet, Lewis Wolpert, Sam Harris, Victor Stenger, Christopher Hitchens. Mówią nam: macie racje świat jest piękny, no i co z tego. ŻYJECIE PO TO ABY UMRZEĆ. Macie wszystko czego wam potrzeba: Nikomu nic nie zawdzięczacie. ŻYJCIE TAK JAK WAM WYGODNIE - JESTEŚCIE JAK ON, możecie stworzyć człowieka i go unicestwić, jeżeli tego chcecie... Gdzie jest ON, jeżeli dotąd nauka nie wykazała jego istnienia? A nauka to my i tu padają nazwiska: Dawkins, Wolpert itd... Ateiści to biedni ludzie...

Posłuchajmy ich co sądzą o nas wierzących w Boga: Chrisopher Hitchens: „Religion should be treated with ridicule, hatred and contempt (CH. Hitchens, Lecture at University of Toronto, 2009!), Richard Dawkins „It is absolutely safe to say that if you meet someone who claims not to believe in evolution, that person is ignorant, stupid or insane” (Zachowuję język angielski, aby nie być posądzonym o złe tłumaczenie orginalnych wypowiedzi M.K)

Polskę zamieszkują w 90 procentowej przewadze chrześcijanie. Jesteśmy spadkobiercami tradycji łacińskiej. Tę tradycję powinniśmy kultywować, rozwijać i przekazywać młodym Polakom. Do tego nie wystarczy wiedza wyniesiona ze szkoły i z uniwersytetów. Tym bardziej, że agresywny ateizm, nachalnie, a zarazem prostacko dominuje w radiu, telewizji, w gazetach. Musimy się zmobilizować do przeciwstawiania się ateizmowi dla dobra nas i naszych dzieci. Musimy mówić im, że ich ateizm jest pierwotną formą religii. Podstawowa i jedyna teza ateistów: „Boga nie ma”. Powinna zabrzmieć inaczej „Wierzę, że Boga nie ma”. Tak jest– oni wierzą, że Boga nie ma - mimo, że nie potrafią tego udowodnić! Teista mówi, Bóg jest Stwórcą wszystkiego co nas otacza, dzięki Niemu Wszechświat jest logiczny i poddaje się badaniom naukowym. Ateista stwierdza: świat jest logiczny bo rządzą nim odwieczne prawa naukowe. W porządku! Prawa naukowe są logicznym przepisem na Wszechświat. Tylko skąd wzięły się te prawa? Kto i kiedy je ustanowił. Jeżeli nie Stwórca, to kto? Wtedy „naukowiec” ateista chwyta się brzytwy; „To nie jest naukowy problem!” Prawa istnieją bo tak było zawsze. Kropka! I tu mówi wierutną bzdurę. Wszechświat jaki znamy Istnieje od 1010 lat. Przedtem nie było żadnych praw Natury, które obowiązują dzisiaj. W książce przedstawiam moje osobiste zdanie w tej sprawie.

Meteoryt nad Czelabińskiem
Meteoryt nad Czelabińskiem

Oto moja główna teza: ateizm jest nie naukowym, nie udowodnionym poglądem na egzystencję Człowieka w czasie. Na prawie 300 stronach rozważam problem czasu. Otóż nie jest tak, że czas istniał zawsze. Czas rozpoczął swój bieg 1017 sekund temu.Kto uruchomił zegar Wszechświata? Jeżeli czas można „włączyć” to również można go wyłączyć!

Oto 15 lutego 2013 nad Syberią (rejon Czelabińska) eksplodował na wysokości 40 km w stratosferze meteor (Fot.1). Siła eksplozji była równoważna 500 bombom jądrowym zrzuconym w 1945 na Hiroszimę. Na fotografii słońce jest ledwie widoczną plamką. Proszę sobie wyobrazić, ze eksplozja następuje na wysokości kilku kilometrów. Z powierzchni zniknie 500 miast. W tym Czelabińsk i Snieżyńsk główne ośrodki rosyjskiej broni jądrowej - „naszpikowane” kilkudziesięcioma reaktorami jądrowymi produkującymi pluton do rosyjskich bomb jądrowych. Dosłownie zapłonie ziemia na przestrzeni setek tysięcy km2. Dla około 5 milionów ludzi czas ziemski przestanie płynąć Przy tym Aramaggedonie Czernobyl i Fukushima są nic nie znaczącymi awariami. Wybuch meteorytu nad Czelabińskim jest przestrogą dla ludzkości, przede wszystkim dla rządzących Rosją. „Przestańcie rozwijać przemysł produkujący broń zagłady. Jeżeli tego nie zrobicie, zetrę wasze reaktory i składy bomb z powierzchni Ziemi. Dla dobra przyszłych pokoleń...”

„Czas i nieskończoność” składa się z czterech części

SPIS RZECZY

I. NOWY „BÓG” NAUKI

1. Powstanie kontrkultury
2. Powstanie Jedności
3. Siła nadziei
4. Feminizm
5. Humanizm kosmiczny
6. Pluralizm a Jedność
7. Nowy „Bóg”nauki
8. „Upadek” Newtona
9. Fizyka „Tao” czy Chrystus
10. Chrześcijański pogląd na istnienie i naukę

II. CZAS CHRZEŚCIJAN

1. Trwanie jako doświadczenie psychiczne
2. Byt

III. CZAS FIZYKÓW

1. Metafizyka
2. Fizyka
3. Ewolucja
4. Czas i nieskończoność
5. Eter

IV. METAFIZYKA CZASOPRZESTRZENI.DLACZEGO ISTNIEJE WSZECHŚWIAT, DLACZEGO ISTNIEJEMY MY?

1. Wszechświat i zbawienie
2. Pułapki nieskończonego Wszechświata
3. Od ślepoty do schizofrenii
4. Teoria względności jako droga do Wszechświata i dalej
5. Egzorcyści w naukowym przebraniu
6. Metafizyka Wszechświata

UZUPEŁNIENIA

A. Wielkie Równanie Czasu
B. Zasada Najmniejszego Działania
C. Moja fizyka

Część I: „Nowy „Bóg” nauki” zawiera omówienie szeroko rozumianej ideologii „New Age”. Wywodząca się z gnozy filozofia „Nowego wieku” – „Ery Wodnika stara się i czasami jej się to udaje, negować dorobek chrześcijaństwa w dziedzinie religii, filozofii i nauki- nawet fizyki. Na podglebiu Nowej Ery wyrastają pogańskie mity o duchach, zjawach, szamanach. Psychiatria zaśmiecana jest wizją channelingu, biofeedbacku i zdrowia holistycznego Ruchy feministyczne to też produkt Ery Wodnika. Do fizyki wprowadza się chińską „tao”. No i na końcu szatańskie: Nie ma Boga - to Ty jesteś nowym Bogiem nauki!

Część II: „Czas chrześcijan” przedstawia chrześcijańską wykładnie czasu. Niejako przygotowuje grunt do zainteresowania się czasem jako podstawowym pojęciem filozofii, a w końcu mojej królowej nauk - fizyki.

Część III: „Czas fizyków” mówi o czasie z którym na co dzień pracują fizycy. Tutaj odkrywam przed Czytelnikiem zakamarki umysłu fizyków, którzy tak naprawdę nie wiedzą czym jest czas. Pragmatyczny fizyk powie: Cóż czas t jest taką samą współrzędną czasoprzestrzeni jak x,y,z. Wprawdzie w życiu codziennym jest dostępna wartość współrzędnej +x i -x, ale nie -t. Ale po co zawracać sobie głowę tym –t. Przecież i tak nikt z nas nie będzie żył w czasie –t. Fizyk mniej pragmatyczny zauważy, no tak, ale może warto powiedzieć ludziom, że w nanoświecie (świecie atomów i cząsteczek), oba kierunki czasu są używane przez elektrony. Czym zatem różni się nanoświat od naszej codzienności? Kto lub co zabrało nam –t? Czy stało się to dla naszego dobra? Chyba tak, bo w strachu przed podróżą w przeszłość -t fizycy zajmujący się ogólną teorią względności przywołują „cenzora przeszłości”, który zakazuje zaglądania i wpływania na czasoprzestrzeń w której t jest zastąpione przez –t. Do przeszłości - t bronią dostępu wszystkie prawa fizyki - nie chcą opisywać tej rzeczywistości - po prostu gdy t0 przestają działać. Zostawiają nas samych w obliczu Nieskończoności - tak brzmi werdykt twierdzenia Penrosea-Hawkinga.

Część IV jest syntezą czasu chrześcijan i czasu fizyków, dlatego nosi nazwę „Metafizyka czasoprzestrzeni”. Przedstawia ona nowy paradygmat pięciowymiarowej struktury składającej się z czasoprzestrzeni i świadomości, który zaczyna odgrywać coraz większą rolę w budowaniu przez fizyków i teologów spójnego obrazu rzeczywistości. Jean Guitton nazwał ten kierunek badań metarealizmem.

Na zakończenie książki dodałem UZUPEŁNIENIA, w których opowiadam, o moich osobistych wrażeniach z kontaktów z fizyką. „Wielkie równanie czasu” pochodzi z okresu gdy prowadziłem ćwiczenia do wykładu z termodynamiki prowadzonego przez mego Nauczyciela Profesora J. Werlego. „Zasada Najmniejszego Działania” mówi o „równaniu równań”. O tym opowiadałem studentem III roku fizyki w Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku - byłem wówczas doktorantem w Instytucie Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Warszawskiego. „Moja fizyka” zawiera trzy moje krótkie wykłady z fizyki dla studentów Nauczycielskiego Kolegium Fizyki (NKF)na Wydziale Fizyki UW. Wszystkie moje wykłady z NKF opublikowałem w USA „PHYSICS, Lecture notes, Science Teacher College”, Warsaw University . Wreszcie „Attoświat” opowiada o moich aktualnych zajęciach fizyka.

Mirosław Kozłowski, 2014